הכנסת ספרי תורה לא רק במגזר החרדי

ביהדות ניתן למצוא זרמים שונים, אשר דבר מרכזי וברור מאליו מסמל את אחדותם. בעיני כל הזרמים, מסורתיים או חרדים, ליטאים, חסידים, אשכנזים, מזרחיים – כולם עד אחד מכירים בתורה הקדושה. אין ספק כי האירוע המרשים והמרגש שבו מקבלם ספר תורה חדש בבית הכנסת לא מדבר רק לליבו של בן המגזר החרדי. הכנסת ספר תורה חדש לבית הכנסת הינה חוויה מרוממת נפש לכל יהודי אשר מסורת ישראל ומסורת בית אבא קרובים לליבו.

התרוממות הרוח בתהלוכה מפוארת

בישראל המודרנית ניתן למצוא אוכלוסייה רחבה מאוד הרואה את עצמה כמסורתית. חלק מאותה אוכלוסייה מדקדקת יותר במצוות בעוד חלק אחר עשוי לדקדק בחלק מהמצוות. יש אוכלוסייה מסורתית המבקרת בבית הכנסת בכל שבת ויש כאלה המבקרים בבית הכנסת רק מפעם לפעם. אך כל יהודי המגדיר עצמו כיהודי ואשר למסורת יש אחיזה בליבו מתרגש עד מאוד כאשר הוא לוקח חלק בימים מיוחדים, יום כיפור, שמחת תורה, ימים טובים, חגים וכן אירוע של הכנסת ספר תורה שזה עתה הסתימה כתיבתו. לא רק חרדים מרגישים התרוממות רוח ביום שכזה וכל יהודי מסורתי, גברים, ילדים ונשים, שמחים לקחת חלק בתהלוכה המפוארת ובראשה – ספר התורה החדש העושה דרכו למשכנו, לארון הקודש.

תהלוכה, ריקודים ושמחה אדירה

יום גדול ומיוחד הוא היום שבו מסתיימת כתיבתו של ספר תורה. לאחר כתיבת האותיות האחרונות בידי אלה שהתכבדו במלאכה זו נושאים את הספר על כפיים והתהלוכה יוצאת לדרך. על מנת להלהיב את הקהל, נהוג להשמיע מוזיקה ושירים מרוממי לב. בראש התהלוכה מוביל את הדרך רכב להכנסת ספר תורה. הרכב יהיה מקושט, מרשים ומצויד ברמקולים משוכללים. מאותם הרמקולים מושמעת מוזיקה מסורתית יהודית בנעימות מוכרות. גם בשעה שמגיעים לבית הכנסת ממשיכים להשמיע את המוזיקה ומקובל כי הקהל פורץ בריקודים כאשר מצטרפים אליו מתפללי בית הכנסת.

האווירה הכללית במהלך אירוע הכנסת ספר התורה מלהיבה כמו ביום שמחת תורה. כאשר אתם שומעים אודות אירוע מתקרב להכנסת ספר תורה (מחברים או ממודעות המודיעות על כך) זכרו – גם לכם כדאי להשתתף בשמחה וליהנות מהאווירה!