כמה עולה ספר תורה

מעבר לקדושה הרבה של ספר תורה, מדובר גם במוצר יוקרתי במיוחד. כמה עולה ספר תורה? מה משפיע על המחיר? ממי אפשר לרכוש אותו? כיצד נמשיך את המסורת רבת השנים בתהלוכה המפורסמת? הנה כל המידע שאתם צריכים לקבל.

מי כותב ספרי תורה וכיצד הכתיבה מתבצעת?

כתיבת ספר תורה היא מלאכתו של סופר סת"ם מוכשר ומיומן. רק סופר סת"ם יודע כיצד לבחור את החומרים ולכתוב את הספר בדיוק רב, כאשר המשימה הזו יכולה להימשך חודשים רבים, לעתים יותר משנה שלמה. יש סופרי סת"ם ותיקים ומנוסים יותר ויש כאלו שפחות. זהו אחד הגורמים המשפיעים על המחיר ממש כמו בחירה של כל בעל מקצוע אחר, כאשר בתחום כה קדוש של כתיבת ספר תורה יש משמעות גם לשם והמוניטין של איש המקצוע מטעמים של כבוד והדר. כתיבת ספר תורה מתבצעת בכלי כתיבה מיוחדים ובסבלנות רבה על קלף מיוחד וייעודי למשימה זו.

מה המחיר לכתיבת ספר תורה ומה משפיע עליו?

• המחיר של ספר תורה נע בין 50 אלף שקלים ועד 150 אלף שקלים. כמובן שיש גם ספרי תורה בשווי מאות אלפים אך זהו טווח המחירים הממוצע.
• אחרי שהבנו כמה עולה ספר תורה, צריך להבין את הגורמים למחיר. הגורם הראשון הוא כמובן זהות סופר הסת"ם כיוון שיש סופרים יקרים יותר, שהינם מוכרים ומוכשרים. במחיר הגבוה של הספר גלומה גם עבודתו הארוכה של הסופר שיכולה להימשך שנה שלמה.
• המחיר של הספר תלוי גם באיכות חומרי הגלם. רק הקלף שעליו נכתב ספר התורה יכול לעלות 15-20 אלף שקלים. העטיפה של ספר התורה עולה עוד כמה עשרות אלפי שקלים. מכאן שאפשר להבין מחירו גבוה עוד לפני שמדברים על הרווח של המוכר.
• בנוסף לאיכות חומרי הגלם משפיעה מאוד גם יוקרתו של הספר. יש עיצובים מרהיבים יותר ויש עיטורים מדויקים יותר שמעלים את הערך שלו מאוד, גם בשל העבודה הקשה הכרוכה בעיצובו וגם בשל הביקוש והסטטוס של ספר תורה יוקרתי.
• לכל ההוצאות הללו מצטרפות עלויות נוספות כמו לפידים להכנסת ספר תורה שיש לרכוש לתהלוכה המסורתית, הוצאות על רכב מפואר שינעים את האווירה בתהלוכה עד לבית הכנסת וכן הלאה.

תהלוכת ספרי תורה – אחת המצוות המהנות

אחרי כתיבת ספר התורה הגיע הזמן להכניס אותו אל ארון הקודש בבית הכנסת אליו הוא מיועד. בדרך כלל ספר התורה מיועד מראש לבית כנסת מסוים, שההחלטה עליו כבר התקבלה יחד עם החלטת התורם לרכוש את הספר. סדר הכנסת ספר תורה לפי המסורת נועד להעצים את המעמד, לחגוג ולשמוח, והוא מתחיל בבית התורם. אחרי כתיבת האותיות האחרונות על ידי התורם ומכובדים אחרים, מתחילה תהלוכה רועשת ושמחה עד לבית הכנסת, אשר מלווה ברכב מפואר ומותאם לאירועים אלו. ברכב זה יש מערכות שמע ותאורה, והוא מוביל את התהלוכה שכולם נעים בה בשמחה ובהתרוממות רוח.

 

לקבלת הצעת מחיר משתלמת במיוחד צרו קשר עוד היום